cervikalni sindrom

cervikalni sindrom

Претражи овај блог

Kako ojacati misice vrata?


Vežbama!!!Vežbama se povećava pokretljivost, mišićna snaga, elastičnost, izdržljivost, poboljšava koordinacija pokreta. Koriguje se postura ili stav tela. Popravljaju funkcije drugih organskih sistema (kardiovaskularnog, respiratornog…). A, glavni zadatak kineziterapije (vežbi) je jačanje upravo one muskulature za koju je utvrđeno da je oslabljena. 

Na taj način se zapravo istovremeno i smanjuje bol i ublažava deformitet.  Ukoliko je dijagnoza postavljena fizioterapeut će napraviti individualan program vežbi nakon procene funkcionalnog statusa. U početku će raditi zajedno sa pacijentom a onda će ga obučiti kako bi on mogao da nastavi sa vežbanjem kod kuće. Ovo je neophodno jer su ljudi skloni preterivanju, misle da je bolje ako odmah rade sve vežbe, iako je važnije da pravilno izvode vežbe a ne veliki broj puta, rade ih po svaku cenu izazivajući bolove, ne prave pauze između pokreta što dovodi do premora, ne dišu pri izvođenju pokreta ili dišu nepravilno.


Kod izvođenja vežbi za vratni deo kičme potreban je oprez, naročito kod osoba koje imaju probleme sa cirkulacijom u krvnim sudovima vrata i/ili neurološke probleme. Vežbe jačanja
muskulature treba izvoditi polako, a otpor postepeno povećavati. Vežbe istezanja treba izvoditi polako prolazeći  ceo mogući obim pokreta, a bolesnik treba posebno da posveti pažnju osećaju u mišićima. Sve vežbe se mogu izvoditi u sedećem ili stojećem položaju. a neke od njih mogu se izvoditi za stolom na poslu ili za vreme gledanja televizije.

1. Preplesti prste na čelu, gurati glavom dlanove koji pružaju otpor. Pri tome ne pomerati glavu. Prilisak zadržati 2 sekunde, pa se opustiti. Vežbu izvesti 5 puta, postepeno povećavajući broj izvodenja do 10.
Vezbe za slabinski deo kičme

2. Preplesti prste na potiljku, gurati glavom dlanove koji pružaju otpor. Pri tome ne pomerati glavu. Pritisak zadržati 2 sekunde, pa se opustiii. Vežbu izvesti 5 puta, postepeno povećavajući broi izvodenja do 10.

Vezbe za slabinski deo kičme
3. Položiti dlan na uho, pritiskati glavom na stranu dok dlan pruža otpor. Pri tome ne pomerati glavu. Pritisak zadržati 2 sekunde, pa se opustiti. Vežbu izvesti 5 puta, postepeno povećavajući broj izvodenja do 10. Vežbu ponoviti i na drugoj strani.
Vezbe za slabinski deo kičme

4. Saviti vrat prema napred i dodimuti bradom grudi. Kratko zadržati položaj, pa vratiti glavu nazad u početni položaj.
Vezbe za slabinski deo kičme

5. Okrenuti glavu na stranu kao da se želi pogledati preko ramena, pa se vratiti u početni položaj. Vežbu ponoviti na drugoj strani.

Vezbe za slabinski deo kičme

Нема коментара:

Постави коментар